Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze 300 km2 v okrese Břeclav při hranici s Rakouskem, od prosince 1996 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě.

Nekonečný krajinářský komplex vás okouzlí ve vinařské oblasti jižní Moravy. Vznikal od 17. do 20. století, na pozemcích panství rodu Lichtenštejnů. Osu areálu tvoří barokní zámek ve Valticích a neogotický zámek v Lednici. Je to vlastně ooobřííí anglický park, kde se potkává barokní architektura s novogotickým zámkem a drobnými stavbami v romantickém stylu:

Kolonáda na Reistně - stojí na nejvyšším místě Lednicko-valtického areálu, inspirována slavnou Gloriette ve vídeňském Schönbrunnu. Na průčelí se skví nápis „Syn otci, bratr bratrům“ – je to vzkaz rodině od Jana I. z Liechtensteinu k uctění jejich památky. Stavba romantické vyhlídky poskytla pracovní příležitosti poddaným a hned po svém dokončení se stala oblíbeným výletním místem.

Rendez-vous - druhým jménem Dianin chrám - Zámeček v podobě římského vítězného oblouku potkáte na své cestě z Valtic na severovýchod. Lichtenštejnové ho zasvětili bohyni lovu Dianě. I na fasádě uvidíte reliéfy s antickou mytologií. Uvnitř najdete hlavně bohatě zdobený sál, který má přes 100 metrů čtverečních.

Minaret v Lednici - Měří 60 metrů, po 3 stovkách schodů můžete až nahoru, rázem ocitnete na nejkrásnější rozhledně široko daleko. Oproti standardním rozhlednám má minaret kromě tří ochozů salonky s orientální výzdobou v 1. patře.

Janův hrad - Už když Janův hrad stavěli, měla to být obyvatelná zřícenina, konkrétně lovecký zámeček. Mimochodem architekt Janohradu a vynálezce Hardtmuth vynalezl kromě jiného také tužku.

Pohledem na Valtice se rozloučíme a přidám už jen pár obrazových tipů, abych vás nepřipravil o kouzlo cestovatelského objevování. A pokud můžete objevujte na kole, tohle místo je pro to stvořené, je zde spousta stezek kam můžete i s dětmi.